gebelikjinekoloji

vajinal kuruluk nedir

713
vajinal kuruluk nedir

vajinal kuruluk nedir

 

Menopoz dönemi süresince östrojen hormonu üretimi yavaşlar ve daha sonra durur. Bu süreçte kadın vücudunda  değişimler  olur adet döngüsü düzensizleşir ve sonra durur.

 

 

sıcak basmaları, ruh halinde dalgalanmalar, seste kalınlaşma ve yüzdeki tüylerde artış görülür.vajinal kuruluk herhangi bir yaşta farklı nedenden dolayıda olabilmektedir İkincil bir sorun gibi görünse de vajinal nem eksikliği cinsel yaşamda yüksek etkiye neden olabilir. vajinal kuruluğu hafifletmek için tedavi çözümleri tıp alanında mevcuttur

 

Vajinal Kuruluk

 

Vajinal kuruluk vajinanın cinsel ilişki esnasında yeteri kadar ıslanamaması ve kayganlaşma miktarının normalinden çokaz olması durumudur Kadınlarda bu problem çoğunlukla yaşanmaktadır ve kişilerin hayatlarını olumsuz etkileyen cinsel sorundur

 

Vajina yapısı ve esnekliği

 

Vajina (vajina, vajen)  kadında bulunan cinsel  organdır Vajina, gerek anatomik yapısı gereksede fonksiyonu açısından  mükemmel özelliğe sahiptir.

8-10 santimetre uzunluğunda bulunan, alt ve üst duvarları normalde birbirine bitişik halde duran  organ doğum sırasında veya penisin girişi ile birlikte  “akordeon” gibi hem enlemesine hemde boylamasına açılmakta esnemekte  genişlemektedir Vajinanın bu esneme kabiliyeti sayesinde doğum sırasında içinden baş çapı yaklaşık 10 cm, gövdesi 50-52 cm ağırlığı da ortalama 3’500-4000 gram olan bir bebek dünya’ya gelmektedir cinsel ilişki içine 14-18 cm’lik penisi içeriye alabilmektedir Vajina yapısı uzunlamasına kesitte S harfi, yatay kesitte H harfi şeklindedir.

Vajinal duvarlarının tırtık tırtık şekilde olması nedeni ile penisin her giriş çıkışında cinsel haz artmaktadır Vajina eğer düz kanal şeklinde olsaydı  hem kadının hemde erkeğin cinsel ilişki sırasında bukadar zevk alması mümkün olmayacaktı.

 

Vajinada Salgı üreten bezler

 

Vajina içinde yağ ter bezleri mevcut değildir ancak vajinanın hemen dış (vajinaya giriş) altta sağlı sollu bulunan ıslanmayı sağlayan salgı yapıcı bezler bulunur bu bezlere “Bartolin” bezleri denir yine dışta üstte idrar deliğinin çevresinde bulunan bezler “Skene” bezleridir bezlerin özelliği özellikle cinsel ilişki sırasında vajinal bölgenin kayganlığını sağlamaktır çünkü vajinal kuruluk  cinsel ilişkide ağrı yanma ,kanama gibi sorunları  ortaya çıkarır

 

G Noktası Nedir? G Noktası Nerededir?

 

Kadınlarda Skene bezleri vajina üst duvarında, idrar kanalının hemen altında, 2-3 cm içeride daha yoğun olarak bulunmaktadır Skene bezlerinin yoğunlaştığı bu bölgenin vajinanın diğer yerlerinden daha hassas olduğu ve orgazm fonksiyonunda rol oynadığı bilinmektedir. Bu bölge “G noktası” (G spot) olarak bilinmektedir. Son yıllarda Üretra (İdrar kanalı) ağzının da cinsel açıdan uyarıcı noktalar içerdiği tespit edilmiştir. (U Noktası)

 

Vajinal Lubrikasyon (Vajinal Kayganlık)

 

Lubrikasyon yani “vajinal kayganlaşma (vajinal ıslanma, sulanma)” vajina duvarını oluşturan hücrelerden ve vajinal bezlerden salgılanan sıvılar sayesinde vajinanın sulanarak ıslanmasıdır.

 

Lubrikasyonun (Vajinal ıslanma)

 

cinsel ilişki sırasında bazen normalden az olabilir. Bu genelde cinsel ilişkideki haz alamama ve cinsel isteksizlikle beraber gider. Cinsel ilişkide zevk almak vajinal ıslaklığı arttırır ancak bu kesin bir kural değildir; nitekim bazı kadınlar zevk almalarına rağmen ilişki sırasında az ıslanabilirler, bazen de ıslanma çok olmasına rağmen zevk alma az olabilir.

 

Vajinal Kuruluk Sebepleri Nelerdir?

 

 • Menapoz dönemi
 • Doğum sonrası
 • Vajinal akıntı ve mantar gibi bazı enfeksiyonlar
 • Kullanılan bir takım ilaçlar (Antidepresanlar,hormon ilaçları,doğum kontrol ilaçları)
 • Aşırı stres ve cinsel ilişki sırasında kendini eleştirel olarak izlemek
 • Vajina içini devamlı yıkamak (Vajinal duş)
 • Vajina dışında olan cilt hastalıkları (Vulvar hipertrofiler, Liken Simpleks)
 • Vajina içine çok fazla fitil, tampon ve ilaçların kullanımı

 vajinada ıslanma azlığındaki sorunlar

 

 • Cinsel isteksizlik
 • Cinsel uyarılma problemi
 • Cinsel partner ile uyumsuzluk, güvensizlik, iletişim problemleri
 • Cinsel ilişkide ağrı (Disparoni) ve Vulvar Vestibulit Sendrom

Vajinal Kuruluk Tedavisi Nedir?

 

 • Vajinal kuruluğun tedavisi de nedene yöneliktir.
 • Prolaktin hormonu yüksekliği varsa bu düzeltilebilir. (İlaçlarla veya cerrahi olarak)
 • Doğum sonrası kurulukta zaman tanımak gerekir,kayganlaştırıcılar süt verme dönemi bitene dek kullanılabilir.
 • Menopozdaki gibi estrojen eksikliği durumunda lokal (bölgesel) hormonal ilaç tedavileri uygulanabilir. (Östrojen içeren fitil veya kremler)
 • Vajinal enfeksiyonlara bağlı ise enfeksiyonlar tedavi edilebilir.
 • Disparoni (Cinsel ilişkide ağrı) varsa nedenleri araştırılarak CİNSEL TERAPİ yapılır.
 • Vulvar vestibulit sendromu (vvs) tedavisi cerrahidir.
 • Cinsel isteksizlik ve uyarılma problemleri CİNSEL TERAPİ ile tedavi edilmelidir
 • .

Vajinal kayganlaştırıcı  kullanımı

 

Cinsel ilişki sırasında vajinayı kayganlaştıran ve bu şekilde penetrasyonun (birleşmenin) kolay olmasını sağlayan tıbbi ürünlere “vajinal lubrikan (lubrikant)” adı verilir. Vajinal kuruluğa neden olabilecek hiç bir neden bulunamaması durumlarında lubricant (lubrikan) adı verilen kayganlaştırıcılar kullanılabilir. Bu kayganlaştırıcılar (vajinal lubrikanlar) eczanelerde fitil, krem, jel, sprey veya aplikatör içinde kremler şeklinde pazarlanmaktadır.

 

Vajinal Kuruluk Sorunu

 

Vajinal kuruluk sorunu yaşayanlar zaman içerisinde cinsel ilişkide ağrı, acı (disparoni sorunu) ile cinsellikten iyice uzaklaşabilmektedirler. Bu da çift ilişkisinde sorunlar yaşanmasına, evlilik problemlerine ve özgüven kaybına yol açabilir. Vajinal kurulukta nedenler belirlenip, bu nedenlere göre yapılan tedaviyle sonuçlar yüzgüldürücüdür

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Don`t copy text!