gebelikjinekoloji

kürtaj & gebelik riskleri

647
kürtaj & gebelik riskleri

kürtaj tekrar hamile kalma şansını nasıl etkiler

 

Kürtajınızın tekrar hamile kalma olasılığınızı nasıl etkilediği konusunda endişelenmek tamamen doğaldır Tabii ki, herhangi bir operasyonda olduğu gibi, doğurganlığınızı veya hamileliğinizi etkileyebilecek komplikasyonların ortaya çıkma ihtimali de küçüktür. Ve bu nadir olsa da, bu risklerin ne olduğunun farkında olmak iyi bir fikirdir:

Hamileliği etkileyebilecek risk faktörleri nelerdir?

Kürtaj ile belirli hamilelik ve doğumla ilişkili riskler arasında olası bir bağlantı vardır ve bunlar nadir olmakla birlikte, bilinmesi iyi bir şeydir.

Eğer kürtaj sırasında bir problem yaşanırsa, almakta ya da kalmamakta zorluklarla karşılaşabilirsiniz Sonlandırma prosedürünün ilk adımı serviksin genişlemesidir. Sıkı bir serviks durumunda, dokuyu travmatize edebilecek şekilde genişlemek için daha fazla kuvvet kullanılmalıdır. Bu, düşük veya preterm doğum ile sonuçlanabilecek yetersiz veya zayıf bir servikse yol açabilir Sonraki okuyun: Hapdan çıktıktan hemen sonra hamile kalabilir misiniz?

Birden fazla kürtaj olmak

Birkaç kürtaj geçirdiyseniz, işlemden sonra enfeksiyon geçirme riski daha yüksektir. “En kötü durum senaryosu, bu fallop tüplerini tıkayabilir” ‘Tüpler tıkalıysa, yumurta ve sperm karşılanamıyor ve doğal bir anlayış oluşmayacak.’ Bu durumda sağlıklı ve mutlu bir bebekle sonuçlana bilen IVF tedavisine tavsiyede bulunuyoruz

kürtaj sırasında komplikasyonlarım olsaydı

Kürtajınızı yaptıktan sonra çok fazla acı çekmemelisiniz  eğer yaparsanız, uzun süreli sonuçlardan kaçınmak için kontrol edildiğinden emin olun. Uzamış kanama anemi ve zayıflığa veya muhtemelen tüp tıkanmasıyla sonuçlanan bir enfeksiyona yol açabilir.

Her ne kadar küçük olsa da, anne karnındaki astarın kürtaj sırasında zarar görme ihtimali vardır. “Bu, gebe kalmayı zorlaştırabilir ve ne kadar zor olacağı, bir doktorun doğrulayabileceği bir şeydir” Ancak, her zaman bunu imkansız kılmaz, bu yüzden denemeye devam edin ve gebe kalmaya çalışırken şansınızı arttırmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapın .

Bir kürtaj sonrası hamile kalmak nasıl?

Bir kürtaj yaptıktan sonra, tekrar hamile kalmadan en az 1 ay beklemeniz gerekir  vücudunuz çok şey yaşadı ve başka bir hayata başlamaya hazır olmadan önce dinlenmek için zamana ihtiyacınız var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Don`t copy text!