gebelikjinekoloji

İmplantasyon nedir

824
İmplantasyon nedir

İmplantasyon nedir  İmplantasyon kanaması İmplantasyon kanaması nasıl olur İmplantasyon neden olur 

 

Hamileliğin birçok farklı belirtileri  vardır ve çoğu zamanınızın yakın gelişini taklit eder. Kanama, tuhaf bir şekilde , hamile olduğunuzu gösteren bir işaret olabilir ve buna “implantasyon kanaması” denir.

İmplantasyon kanaması bu kadar yaygın olmasa da, birçok kadının endişe duyduğu bir şeydir. İmplantasyon kanaması, aynı zamanda, son adet tarihinizin ilk gününe göre, ebenin doğum tarihiniz için verebileceği tarihleri ​​de karıştırır.

bebeğinizi gördüğünüzde, son adet tarihinin ne zaman olduğunu ve hatta normalden daha hafif olsaydı size sorarlar. Bundan, bunun bir implantasyon kanaması olup olmadığına ve hamileliğinizin 4 hafta öncesine kadar ‘tarih’ olup olmadığını anlaşılabilir

İmplantasyon nedir?

Yumurtanız döllendikten sonra, fallop tüpünden rahminize ilerler ve rahminizin kaplamasına ya da “implante” girmelidir. Bu aşama genellikle fertilizasyondan yaklaşık yedi gün alır. Başparmak kuralı, yumurtlamanın son döneminizin ilk gününden sonraki iki hafta civarında ve yumurtlamadan 24-36 saat sonra döllenme şeklinde gerçekleşmesidir.

Olayları biraz daha karıştırmak için, sperm yedi güne kadar hayatta kalabilir, böylece cinsel ilişkide bulunduğunuz gün düşündüğünüz tarih olmayabilir. Sperm, yumurta için fallop tüpünüzde bir haftaya kadar bekleyebilir, bunun tersine genellikle sadece 24-36 saat boyunca yaşayacaktır. 

Doğadaki her şeyde olduğu gibi, bedenlerimiz asla ders kitabına uymuyor gibi görünmektedir ve bazılarımız yumurta günlerimizi günler öncesinden ya da gün sonrası serbest bırakabilir. Yumurtanın ne zaman piyasaya sürüldüğünü bilmeden, gebeliklerin doğru bir şekilde tarihlendirilmesi zordur ve bu nedenle Döneminizi ve normal uzunluklarını kullanırız ve hamileliğinizin ne kadar uzağında olduğunuzu referans olarak kullanırız.

Aşağıdaki bilgiler  28 günlük bir adet döngüsü olan bir kişide hamilelik için zamanın geçişini göstermektedir.

1. Gün : En dönemin 1. gün

7. – 15. Gün : İlişkisi

14. Gün : Yumurtlama

14-15. Gün: Gübreleme

Gün 21: İmplantasyon (olası kanama ile)

28. Gün : Dönem pozitif gebelik testi ve 4 hafta gebe

İmplantasyon kanaması ile normal periyot arasındaki fark nedir?

Genellikle herhangi bir implantasyon kanamasından sonra bir kaç güne kadar bir süre bekleyecektiniz. Genellikle erken dönem için implantasyon kanamasını karıştırmak son derece kolaydır çünkü kramplar, şişkinlik ve duygu gibi durum değişiklikleri hamilelikte de mevcuttur. Bir periyot ve implantasyon kanaması arasındaki fark kanamanın uzunluğu, kan kaybının rengi ve kan akışının ağırlığından ibarettir. Bir süre normal olarak 4-7 gün sürecek ve daha istikrarlı olacak, tutarlı bir kan akışıyla ve kırmızı renk koyulaşacaktır. İmplantasyon kanaması genellikle kahverengi veya pembe gibi başlar ve son derece hafif kalır.

İmplantasyon kanaması ne kadar sürer?

İmplantasyon kanaması genellikle yaklaşık 1-2 gün sürer, ancak birkaç gün boyunca bir kaç gün boyunca gözlerini açıp kapatabilir ve son derece hafif ve hafif kalabilir. Her şeyde olduğu gibi, herkes farklıdır ve birkaç kadın implantasyon kanamasının dönemleri kadar sürdüğünü hissedebilir.

İmplantasyon kanaması nasıl görünüyor?

Kan genellikle kahverengi veya pembe ve genellikle bir hijyenik pedden ziyade bir külot astarında bulunur. Bir dönemle ilişkili koyu kırmızı kandan farklıdır, ancak birçok kadın bu tip bir kan kaybıyla dönemlerine başlar ve hamile kalmayı beklemiyorsa bir süre için hata yapabilir. İmplantasyon kanaması olan kadınların çoğu, dönemlerinin erken, çok hafif ve ‘lekelenme’ gibi kelimeler kullandığını hissedeceklerdir. Bu ‘lekelenme’, bazı kadınlarda 2-4 gün sürebilir ve hamile olmayı beklemeyenler için, bunu bir sonraki dönemleri kaçırana kadar basit bir şekilde ‘hafif’ bir dönem için hata yapar ve başka hiçbir şey düşünemezler.

İmplantasyon düşükle sonuçlandığını gösteriyor mu?

İmplantasyon kanaması, hamileliğin yanlış olduğu ve implantasyon kanaması ve düşüklerinin bir bağlantısı olmadığı yönünde bir işaret değildir . Normal adet döneminden daha hafif olabileceğini düşünüyorsanız, bir hafta sonra hamilelik testi yaptırmanız iyi bir fikir olabilir. Bu sadece hamileliğinizi doğrulamakla kalmaz, aynı zamanda gebelikte çocuğunuzun ilk tarama tarihini yanlış hesaplar ve bu sayede yapılabilecek belirli tarama testlerine erişiminizi sınırlandırır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Don`t copy text!