gebelikjinekoloji

gebelikte nefes darlığı neden olur

564
gebelikte nefes darlığı neden olur
52 / 100

Hamileyken nefes darlığı

Nefes darlığı hamilelik dönemlerinde  en sık karşılaşılan problemlerdendir  hamileliğin son 3 aylık dönemine nefes darlığı sorunu daha sık ve yoğun olarak yaşanabilir. Bu durumun önemli nedeni büyüyen rahimin karın  göğüs boşluklarını birbirinden ayıran diyafram kasını yukarı doğru itmesidir.  gebelik sırasında vücudunuzun oksijen gereksinimi daha da artacağı için hızlı  sık nefes almaya başlarsınız.
Nefes darlığı ya da   nefes nefese kalma çoğu zaman hafif bir fiziksel aktivite ile bile ortaya çıkabilir. Birkaç basamak merdiven çıkmakla ya da kısa mesafe yürümede bile nefes nefese kalabilirsiniz. Bu durum aslında zararsızdır ve bebeğiniz üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak sizi yorar ve nabzınızı yükseltir.

Hamilelikte nefes darlığının nedeni nedir?

Hamilelikte nefes darlığı normaldir ve çok fazla kişide görülür. Hamilelik süreci ilerledikçe nefes darlığı sorununu birçok kadın yaşar. Hatta gebeliğin erken dönemlerinde de görülebilir. Ama en sık görüldüğü dönem son trimesterdir.

Hamilelik boyunca vücutta daha fazla oksijene ihtiyaç duyulur. Vücut bu oksijen ihtiyacını hemen karşılamak için çeşitli yollara başvurur ve bu duruma kendini adapte etmeye çalışır. Hormonlardaki yükselme (özellikle progesteron hormonundaki yükselme) direkt olarak akciğerleri etkiler ve beyindeki solunum merkezini uyarır. Her 1 dakikadaki alınan nefes sayısı artar.

Hamileliğin ileri dönemlerinde içinde bebekle birlikte büyüyen rahim diyaframa doğru baskı yapar. Bu durum solunum için daha fazla çaba göstermeye neden olur. Özellikle iri bir bebeğe hamile olmak, ikiz bebekler veya aşırı amniyon sıvısı gibi nedenler solunumu daha da zorlaştırabilir. Doğum zamanı gelmeden birkaç hafta destek almak faydalı olacaktır.
Hamilelikte nefes darlığı olduğunda ne yapılabilir?

Hamilelikte nefes darlığı varsa dikkatli olmakda fayda vardır. Hareketlerde daha yavaş olmak, hızlı hareket etmek yerine sakin olmak gerekir.
Dik oturmak, omuzları arkaya yaslamak gerekebilir. Gece uyurken baş altını ekstra yastıklarla daha yüksek tutmak nefes açısından özellikle uykuda rahatlatıcı olur.
Doğum sonrası ise solunum, eğer başka bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa gebelik öncesindeki eski durumuna dönecektir.

Hamilelikte nefes darlığı ciddi bir hastalığın ön belirtisi olabilir mi?

Hamilelikte nefes darlığı çekmek ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Örneğin astım ve zatürre gibi bir solunum hastalığı olan kişiler hamilelik döneminde ciddi bir durum yaşayabilirler.

Hamilelik dönemi boyunca kan pıhtılaşmasındaki değişiklikten dolayı akciğer embolisi denilen durumun yaşanması riski de daha fazla olur. Bu nadir bir durumdur fakat riski vardır ve ciddidir.

Aniden ortaya çıkan hamilelikte nefes darlığı sorunu daha ciddi bir durumun işareti olabilir. Bu durumda tıbbi destek almak ve araştırma yaptırmak önemlidir.

Ayrıca aşağıdaki durumlarda da hekime danışmak ve yardım almak gerekir.

Astım sorununun daha kötüleşmesi

Hızlı solunum

Nabızda hızlanma, kalp çarpıntıları ya da zayıflık

Nefes alırken göğüste ağır veya acı olması

Dudak kenarlarında, parmaklarda ve tırnaklarda mavileşme

Solgun görünme

Oksijen yetersizliğinden endişe etmek

Sürekli öksürük, kanlı öksürük veya ateş ve titremenin eşlik ettiği öksürük

Hamilelikte nefes darlığı sorununu azaltmanın yolları nelerdir?

Vücudunuzun sulu kalmasına dikkat edin ve bu nedenle bol su için. Baharatlı yiyecekler ve diüretik içeceklerden kaçının. Suyu da abartmayın tabii…
Anemi hastalığını önlemek için demir açısından zengin bir beslenme programı oluşturun. Bolca ıspanak ve badem tüketin.
Rahat ve bol kıyafetler giymeyi tercih edin. Dar kıyafetler vücut üzerinde daha fazla baskı oluşturur ve nefes darlığı sıkıntısına neden olabilir.
Kendinizi serin tutun. Terleme daha fazla oksijen gerektirir ve bu nedenle nefes nefese kalabilirsiniz.
Hafif egzersizler daha fazla oksijen almak için ideal yöntemlerden biridir. Stres yapan unsurlardan da uzak durmaya çalışın.
Doğum öncesi yoga ve nefes egzersizleri son derece yararlı ve rahatlatıcıdır.

Hamilelikte Nefes Darlığı Riskli Midir?

Hayır, değildir. Hamilelik sırasında yaşanan nefes darlığı sıkıntılarından endişe edilmemelidir. Bebeğiniz bu sorundan etkilenmez. Nefes darlığı ve solunum güçlüğüne aşağıdaki durumlar da eşlik ediyorsa tehlikeli olabilir:

1 Göğüs veya karın bölgesinde şiddetli ağrı

2 Baş dönmesi veya bayılma

3 Öksürük ve hırıltılı nefes durumu

4 Akut nefes darlığı ve kalpte çarpıntı

Ciddi durumlarda, derhal doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Hamilelikte ortaya çıkan nefes sıkıntılarından kurtulmanız biraz zaman alabilir. Ancak genellikle bu sorun geçici olmaktadır.

Hamilelikte Nefes Darlığını Önlemek İçin Tavsiyeler Nelerdir?
Hamilelikte nefes darlığına sebep olacak ciddi ve kronik bir rahatsızlığınız yoksa, bir takım önlemler alarak hamilelikte nefes darlığı sıkıntısını yaşamamanız mümkündür.
Yanlış duruş pozisyonu nefes almayı zorlaştırır. Hamilelikte nefes darlığı yaşamamak için otururken ve yürürken sırtınızı dik tutun. Vücudunuzu doğru pozisyonda tutmak, daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.
Düzenli olarak hamilelik egzersizi, yürüyüş, yoga veya hamilelik pilatesi yapmak nefes darlığının giderilmesine ve solunumun iyileşmesine yardımcı olur.
Hamilelikte nefes egzersizi yapmak, nefes alış verişlerinizin daha düzenli olmasını sağlar ve nefes darlığı şikayetinizi azaltır.
Hamilelikte sigara içmek kesinlikle yasaktır. Nefes darlığı şikayetiniz olmasa bile, hamileliğiniz boyunca asla sigara içmeyin. Hem bebeğiniz hem de kendi sağlığınız için, sigara içilen ortamlarda bile bulunmayın.
Gebelikte nefes darlığına bazı bitkisel ilaçlar ve bitki çayları da neden olabilir. Hamilelik süresince doktorunuza danışmadan bitkisel bir ürün sakın kullanmayın.
Evinizi sık sık havalandırın. Kalabalık, kapalı ve havasız ortamlarda mümkün olduğunca az kalın. Açık havada solunum sistemi daha rahat çalışır.

Parfüm, deodorant, oda spreyi, ağır kokulu deterjan ve temizlik ürünleri kullanmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Don`t copy text!